گزارش بی بی سی درباره سیدنی
سيدنی نماد کشور استرالياست. شهری است با جذابيت های بيشمار که دويست و هجده سال از زمان تاسيس آن می گذرد . اين شهر که
در جنوب شرقی استراليا واقع شده، اولين مکانی است که بيشترين ميزان جهانگرد در بدو ورود به استراليا در آن پا می گذارند.
سيدنی سرشار از تنوع است. ساکنان آن، ۴ ميليون شهروندی هستند که عمدتاٌ از پيشينه مختلف قومی، ‌نژادی و فرهنگی برخوردارند. در هر گوشه ای از سيدنی، می توان ردپايی از فرهنگ های گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه های طبيعی، مراکز تفريحی، پارک های ملی و حفاظت شده، موزه ها و گالری های هنری باعث شهرت جهانی شهر شده اند.
سيدنی مرکز ايالت نيو ساوث ولز
New South Wales
است . شهر سيدنی ، بسيار گسترده و بزرگ است و شامل ۷۰۰ محله می شود. در طول زمان، بتدريج هر يک از اين محله ها مکان تجمع مهاجرين کشور خاصی شده است. بدين معنا که هر مليتی براحتی و بسرعت می تواند هم زبان و هم وطن خود را در سيدنی پيدا کند. جالب اينکه مردم در بعضی از اين محله ها به زبان انگليسی صحبت نمی کنند . ‌کسانی هستند که سالهای متمادی در سيدنی زندگی کرده اند و کمتر به زبان انگليسی آشنا هستند و شايد اصلاٌ ندانند.
در زبان محاوره استراليايی به هاربر بريج ، چوب لباسی می گويند
مهمترين و ارزشمند ترين مکان طبيعی سيدنی،‌ بندر آن است که دو بنای " هاربر بريج
"Harbour Bridge
و
" اپرا هاوس"
Opera House
را در خود جای داده است. اين دو مکان، معرف شهر سيدنی به تمامی جهان است و هويت شهر به شمار می آيند. در
ميان اين دو بنا، آبراهی زيبا امتداد يافته که نجواهای عاشقانه بسياری از جهانگردان و شهروندان سيدنی را در دل محفوظ دارد و هر روز، شمار زيادی از بازديد کنندگان را سوار بر کشتی های تفريحی از ميان خود عبور می دهد.
"هاربر بريج"
Harbour Bridge
تا سال ۱۹۶۷ بلندترين بنای شهر سيدنی بود . در زبان محاوره استراليايی به آن چوب لباسی
The Coathanger
هم اطلاق می شود و آن بدليل طراحی قوسی شکل آن است . بر اساس کتاب رکوردهای گينس،‌ اين پل پهن ترين پل قوسی جهان و دومين پل طويل قوسی جهان است. پل "بايون بريج" در آمريکا با ۷۰ سانتيمتر طول بيشتر در مقام اول قرار دارد. هاربر بريج ۵۲۸۰۰ تن وزن دارد که ۶ ميليون پرچ دستی اجزای مختلف پل را بهم متصل کرده است.
اپرا هاوس از معتبرترين مراكز نمايشی جهان است
"اپرا هاوس"
Opera House
سيدنی، ‌از لحاظ معماری يکی از متمايزترين بناها در معماری قرن بيستم بيشمار ميرود و از لحاظ هنری، يکی از مشهورترين و معتبرترين اماکن دنيا برای اجرای هنرهای نمايشی است. " اپرا هاوس" سيدنی شامل ۵ سالن تئاتر، ۵ سالن تمرين نمايش،‌ دو سالن اصلی،‌۴ رستوران ،‌ ۶ بار و تعداد زيادی فروشگاه است. برای بعضی ،‌ پوسته حلزونی شکل آن ، که شامل يک ميليون و ۵۶ هزار تکه سنگ گرانيت سوئدی است، همچون بادبان قايقهايی است که در اطراف آن در آب هر روزه پرسه می زنند. اپرا هاوس را می توان يکی از مهمترين اماکن توريستی سيدنی دانست. اگرچه فقط تعداد اندکی از بازديدکنندگان با هدف ديدن نمايش می روند، اما محيط اطراف آن فضايی سرشار از آرامش به ارمغان می آورد.
سواحل سيدنی از ديگر مناطق زيبای اين شهر بشمار می آيند. عمده سواحل سيدنی رو به سوی اقيانوس دارند که معروفترين ساحل آن
معروف به بوندای بيچ
Bondi Beach
است . بوندای يک کلمه بومی استراليايی است که به " صدای برخورد آب با تخته سنگ" اطلاق می شود. اين ساحل پذيرای جهانگردان بيشماری در سال است و بيشتر جهانگردان ايرلندی و انگليسی تعطيلات کريسمس خود را در کنار ساحل آن می گذرانند. "بوندای بيچ" با امواج خروشان خود هر روزه موج سواران را به رويارويی می طلبد. و کمتر روزی را می توان مشاهده کرد که موج سواری خود را به دست آب نسپرده باشد.
از مناطق ديدنی ديگر سيدنی "دارلينگ هاربر
" Darling Harbour
است. "دارلينگ هاربر" يکی از بزرگترين بندرگاههای دنياست که جهانگردان و شهروندان سيدنی برای گذراندن ايامی خوش به آن پناه می برند. جاذبه های بيشماری در اطراف آن وجود دارد که منجمله می توان به آکواريوم سيدنی که بيش از ۱۱۵۰۰ نوع از جانوران آبزی در آن به نمايش گذاشته شده و در نوع خود بی نظير است، اشاره کرد. موزه دريانوردی استراليا، ‌باغ چينی دوستی، ‌سالن سينمای
آ‌ی مکس" و موزه نيروگاه
Powerhouse Museum
از ديگر اماکن ديدنی "دارلينگ هاربر" بشمار می روند.
برج سيدنی 305 متر ارتفاع دارد
ديدن شهر از فراز برج سيدنی نيز بسيار جذاب است. در نيمکره جنوبی، برج سيدنی از لحاظ ارتفاع در مقام دوم قرار دارد و رتبه اول متعلق به برج آسمان در اوکلند است. برج سيدنی ۳۰۵ متر ارتفاع دارد. البته بازديد کنندگان به تمامی طبقات برج دسترسی ندارند . در ارتفاع ۲۵۰ متری محلی با فضای بسته و با چشم انداز ۳۶۰ درجه در اختيار بازديد کنندگان قرار دارد. در ارتفاع ۲۶۰ متری نيز بازديد کنندگان می توانند در فضای باز به تماشای شهر بنشينند. دو رستوران چرخان نيز پذيرای جهانگردان است. برج سيدنی، يکی از محل های فيلمبرداری فيلم "گودزيلا – آخرين نبرد" بود که در فيلم،‌ "زيلا" هنگامی که ديوانه وار در سيدنی می دويد برج را خراب کرد.
از لحاظ جهانگردی، سيدنی را می توان يکی از مناطق جذاب دنيا بشمار آورد. بر اساس آمار، در سال ۲۰۰۴ در حدود ۲۱ميليون و ۱۰۰ هزار نفر از اين شهر ديدن کردند. آب وهوای معتدل، سواحل زيبا، ‌جاذبه های طبيعی،‌ امکانات گسترده جهانگردی بهمراه مردم خونگرم و خوش مشرب از جمله دلايلی است که سالانه ميليونها نفر را به اين نقطه از کره زمين می کشاند .

 

+ نوشته شده در جمعه سیزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت ۱۲:۴۲ بعد از ظهر توسط مهاجر |